Ketvirtoji valdžia

 

Skambų vardą „Ketvirtoji valdžia“ – lydėjo pavydas, apkalbos, skundai !

Gal kada nors ir kas nors parašys knygą apie 1853 metais Kauno dykvietėje pastatytą vienaaukštį namelį su mansarda, kuris išliko, kai visur seną keitė nauja. Ir net sulaukė XXI amžiaus… Vienas pirmųjų namų, pastatytų Gornaja (Kalnų) gatvėje, buvo pažymėtas 16 numeriu. Paskui keitėsi ne tik numeracija, bet ir gatvės pavadinimas. Dvidešimto amžiaus pradžioje suteiktas Šaulių sąjungos įkūrėjo Vlado Putvinskio (1973 – 1929) vardas. Po karo, sovietinės valdžios metais, buvo „perkrikštyta“ poetės Salomėjos Nėries (1904-1945) garbei. Po 1990-ųjų, kai buvo atkurta Lietuvos nepriklausomybė, šiai gatvei sugrąžintas senasis- V.Putvinskio vardas.

Šiandieniniame, 48 numeriu pažymėtame name, XIX amžiaus pabaigoje buvo įkurdinta Kauno gubernijos žandarmerija. Po trijų dešimčių metų šį namelį įsigijo Sergei Butoma. Vėliau pastatą, jau pažymėtą Kalnų gatvės 28 numeriu, 1914 metais pardavė Aleksandrui Daubertui. Po karo namelyje buvo apgyvendintos benamių šeimos, o apie 1960 metus – čia įsikūrė tuometinės J.Janonio (dabar Vienybės) aikštės daugiaaukščių pastatų projektuotojai ir statybininkai. 1991 metais, LŽS Kauno skyriaus pirmininko pavaduotojo Alfredo Skopo (1946-1997) rūpesčiu, dviejose apleisto namelio kambarėliuose prasidėjo nauja – jau Kauno žurnalistų namų istorija.

Penkerius metus miesto savivaldybė LŽS Kauno skyriui nuomavo šias patalpas. 1996 metais Lietuvos vyriausybė neatlygintinai perdavė visoms kūrybinėms sąjungoms jų naudotas patalpas. Taip 143 metų, jau vos „bestovintis“ namas V.Putvinskio g. 48 tapo LŽS Kauno apskrities skyriaus nuosavybe.

Trejus metus kauniečiai žurnalistai savo jėgomis atliko pastato kapitalinį remontą. Kauno žurnalistų namai iškilmingai buvo atidaryti (2000 05 05), penktadienį, penktą valandą po pietų (pačiau apie tai svetainės puslapyje „Videoreportažai“). Pradėjus pastato pridavimą, paaiškėjo, kad neetatinis LŽS Kauno apskrities skyriaus valdybos pirmininkas Vidas Mačiulis, net negalėjo visuomeniniais pagrindais vadovauti dideliems rekonstrukcijos darbams. Tačiau labai sėkmingai baigus visus remonto darbus, kurie kainavo beveik 900 tūkstančius litų, iškilo nauja problema, kaip grąžinti likusias skolas bei išllaikyti šį pastatą .

Visuomeninė organizacija negalėjo užsiimti ūkine veikla, todėl 1999 metų gruodžio mėnesį LŽS Kauno apskrities skyriaus valdyba vienbalsiai nutarė įkurti viešąją įstaigą „Ketvirtoji valdžia“. Naujo darinio steigėjais LŽS skyriaus patvirtino Joną Kavoliūną, Petrą Garnį ir Vidą Mačiulį. „Ketvirtosios valdžios” steigėjai  ne kartą keitėsi, tik skyriaus žurnalistų vadovas viešosios įstaigos valdyme dalyvauja nuo pirmos įkūrimo dienos, o dabar eina direktoriaus pareigas.

1990 metais buvo nuspręsta pastate įkurti ne tik Kauno žurnalistų namus, bet ir restoraną, alaus barą, biliardinę. „Ketvirtoji valdžia“, turėdama tik nuomininko statusą, negalėjo pradėti savo veiklos, nes neturėjo net minimalaus pradinio kapitalo, todėl skolinosi. LŽS Kauno apskrities skyrius dar nebuvo pilnai atsiskaitęs su statybininkias ir valstybine mokesčių inspekcija.

2000-ųjų balandyje LŽS Kauno apskrities skyriaus valdyba nusprendė savo įsteigtai viešajai įstaigai perleisti rūsį ir pirmąjį aukštą. Kai buvo įvykdytas pardavimo ir pirkimo sandoris, gražiai atšvęstos įkurtuvės V.Putvinskio g. 48 name, kuris iš biauraus ančiuko tapo gulbe, prasidėjo netikėti ir nepagrįsti kaltinimai kauniečiams. Gėdingi buvo  LŽS, kuri nė lito neinvestavo į namo rekonstrukciją ir visiškai nesidomėjo, valdžios reikalavimai: pastatas V.Putvinskio g. 48, Kaune priklauso Lietuvos žurnalistų sąjungai…

2001-ųjų pavasarį tuometinio Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko Rimgaudo Eilunavičiaus pareiškimas teisėsaugos organams buvo grėsmingas: „Pastatas V.Putvinskio g. 48 turi priklausyti LŽS, o ne Kauno apskrities skyriui, nes LŽS niekada nesteigė skyriaus ir nėra skolinga statybininkams. Kauno apskrities skyriaus įstatuose – suklastotas LŽS pirmininko parašas ir antspaudas. Kauno apskrities skyriaus valdybos nutarimu pasisavintas LŽS turtas, kurį privatūs (nesvarbus, kad LŽS skyriaus nartiai) asmenys, įkūrę viešąją įstaigą „Ketvirtoji valdžia“, parduos Lietuvos žurnalistų sąjungai priklausantį turtą“.

Kauno apygardos prokuratūra ir Kauno miesto vyriausiasis policijos komisariatas operatyviai reagavo į LŽS pirmininko surašytą pareiškimą. Pastatui buvo uždėtas areštas, skyriaus valdybos nariai tapo įtariamaisiais. Kai baigėsi ilgai trukę tyrmai, pradedant finansine atsiskaitomybe, skyriaus dokumentų patikrinimu ir baigiant LŽS pirmininko parašo bei anspaudo ekspertize, teisėsaugininkai konstavo: Lietuvos žurnalistų sąjungos Kauno apskrities skyrius nepadarė nė mažiausio nusižengimo ir namas V.Putvinskio g. 48 teisėtai priklauso jos savininkams. Dėl tokių šmeižikiškų kaltinimų – niekas niekada Kauno skyriaus neatsiprašė. Už šmeižtą, garbės ir orumo įžeidimą – pareiškimo autoriui buvo iškelta privataus kaltinimo baudžiamoji byla. R.Eilunavičius atsistatydino iš LŽS pirmininko pareigų.

Viešoji įstaiga „Ketvirtoji valdžia“, padedant LŽS Kauno apskrities skyriaus valdybai, iki 2006-ųjų pradžios sėkmingai vykdė ūkinę veiklą. Iš sukauptų lėšų 2003 metais pastatė ir atidarė naują lauko kavinę „Vasaros olimpas“, įrengė namo priestatą, įsigijo naują automobilį. Vėl kai kam kilo pavydas su naujos apkalbom. Viešosios įstaigos valdyba nusprendė, kad žurnalistai turi rašyti, rengti radijo ir televizijos laidas, o neužsiiminėti visuomeniniu maitinimu. Buvo nuspręsta nuomoti „Ketvirtosios valdžios“ patalpas.

 

Vėl nemalonumai. Kaune yra apgailėtinas nuomos verslas. UAB „Italian pub“ patalpas pirmajame aukšte nuomavo vos tris mėnesius, A.Galastian individuali įmonė, taip pat uždarosios akcinės bendrovės „ Privalumai“, „Pride music“ ir „Liberty Pub“ – vos po pusmetį ar kiek ilgėliau… Visus gąsdino bankroto šmėkla.

2010-ųjų gegužės 18-ąją „Ketvirtosios valdžios“ patalpas išsinuomojo UAB „DO WAY“. Kaune ir Vilniuje jau žinomi jų įkurti kinų patiekalų restoranai „Panda“. Naujieji nuomininkai teigia, kad prieš 160 metų Kaune statytas namelis, nors dabar prie jo ir prilipęs „stiklinis monstras“, savo išvaizda jiems kiek primena gimtąją Kiniją. Naujieji žurnalistų partneriai užtikrino, kad čia įsikūrusioje kinų viešojo maitinimo įstaigoje visiems LŽS nariams bus taikoma dešimties procentų nuolaida. Tradicinių Kauno žurnalistų Spaudos balių ir Senųjų metų palydų iškilmėse „Ketvirtojoje valdžioje“ spaudos, radijo ir televizijos žurnalistai vėl galės laisvai šeimininkauti…   1853 metais pasatyto namo aura nelabai tiko visuomeniniam maitinimui. Išėjo nuomininkai, patys žurnalistai sumanė vystyti viešąjį maitinimą. Nepavyko. 2006 metais savitas, žurnalistų atributika pasidabinęs restoranas, alaus baras, biliardinė baigė savo egzistavimą. Liko tik prisiminimai, vaizdo juostos ir nuotraukos… Patalpas vėl nuomoja, ir vis kiti, Gal buvuso žandarmerija netraukia lankytojų, nors pastate – labai jauku.