Kornelija BUNIKYTĖ
Bilionių etnografinė sodyba (Šilalės raj.) netikėta tapo kino aikštele, kurioje visi pamatė istorinę praeitį: generolą P.Plechavičių ir jo šeimos narius, savanorius, gimnazistus, husarų raitelį, žemaituko traukiamą vežimaitį. Kaunietė, Lietuvos žurnalistų sąjungos narė Danguolė Bunikienė, apdovanota 2024 metų A.Macijausko premija už filmą ,,Kai baltas Vytis pakils”, įgyvendina naują kūrybinį sumanymą – ,,Generolas P.Plechavičius – valstybei ir tautai”.
Scenarijaus autorė ir prodiuserė Danguolė Bunikienė, kurianti filmą apie generolą Povilą Plechavičių, sako: „Iš praeito amžiaus sugrąžinome herojų, kuris be žirgo ir husaro aprangos – neįsivaizduojamas. Generolą įkūnijo patriotiškuose filmuose vaidinantis aktorius Robertas Lenartavičius, jo brolį pulkininką Aleksandrą vaidina ,,Savasties teatro” ir J.Vaičkaus skrajojamojo teatro aktorius Linas Karvelis. Generolą įkūnijęs aktorius dėvį paradinę lietuvių raitelio – husaro uniformą.kurią sukūrė Algirdas Banys, turintis didelę šio darbo patirtį. Filmo mizancenose dalyvavo vienuolika „Savasties teatras“ aktorių“.
Atkuriant istorines asmenybes ir laikmetį filmo kūrėjus konsultavo istorinių kostiumų rekonstruktoriai kaunietis Ramūnas Skvireckas ir mažeikiškis Kajus Lementauskas. Kūrėjai bendradarbiauja su Lietuvos šaulių sąjunga, karo istoriku Gintautu Jakščiu, P. Plechavičiaus atminimo įamžinimo fondo nariais, nacionaliniu M. K. Čiurlionio muziejumi, taip pat su vietiniais Žemaitijos regiono gyventojais, savo iniciatyva prisidedančiais prie unikalaus, istorinio projekto įgyvendinimo.
Vaidybinės scenos papildo dokumentinį filmą „Generolas P. Plechavičius – valstybei ir tautai“. Šį projektą dalinai finansuoja Krašto apsaugos ministerija, taip pat remia Mažeikių rajono savivaldybė ir Lietuvos šaulių sajunga.
Danguolė Bunikienė pasakoja, kad ieškant tinkamų lokacijų, kurios atspindėtų autentišką Bukončių dvarelio interjerą, turėtų išskirtinio reljefo kraštovaizdį su vandens telkiniu, teko apvažiuoti visą Žemaitiją. Taip buvo surasta Bilionių etnografinė sodyba. Keli filmo epizodai jau nufilmuoti Kauno karininkų ramovėje, laukia filmavimas J. Zikaro muziejuje bei kitose sakralios erdvės interjeruose.
Filmo kūrybinė grupė, rinkdama istorinę ir archyvinę medžiagą, lankėsi Sedoje, Mažeikiuose, Židikuose, Telšiuose, Skuode, Akmenėje, Radviliškyje, kur 1919 metais vyko intensyvios kovos su bolševikais. Kauniečiai kūrėjai dalyvauja renginiuose, skirtuose jo atminimui, fiksuoja autentiškus, generolo rankomis statytus pastatus, taip pat istorinius dokumentus su Povilo Plechavičiaus parašais. Atskleidžiama jo bajoriška kilmė, patriotiška veikla tarnaujant kariuomenėje, emigracijoje JAV.
Radviliškiečiai ir skuodiškiai generolą prisimena ne tik kaip karį, bet ir labai veiklų verslininką. Iš Čiutelių dvaro (Radviliškio raj.) jis pasitraukė užklupus sovietų okupacijai. Žemaitijos miesteliuose, kur generolo šeima rezidavo, kūrė verslą, statė kino teatrus. Tenai Plechavičių aura ir šiandien gyva, nes pasakojimai apie generolo griežtumą, principingumą, teisingumą perduodami iš lūpų į lūpas.
Šeštasis žurnalistės D. Bunikienės dokumentinis filmas ,,Generolas P. Plechavičius – valstybei ir tautai“, šių metų pabaigoje bus pristatomas visuomenei ir rodomas per LNK grupės INFO TV.