(Istorinėje nuotraukoje: Henriko Juškevičiaus susitikimas su Valdu Adamkum)
Vilius Kavaliauskas, žurnalistas, istorikas, kolekcininkas
Kovo 30-ąją buvusiam Lietuvos radijo ir televizijos komiteto pirmininko pavaduotojui, ilgamečiam UNESCO gen. direktoriaus pirmajam pavaduotojui Henrikui Juškevičiui sukako 90 metų. Nelengva išguldyti visus inžinieriaus ir didžio kultūrininko darbus.
Tai žmogus, kurį kažkada iškvietė iš Lietuvos sukurti ištisai imperijai spalvotą televiziją. Tai žmogus pastūmėjęs Lietuvos pramonę gaminti sudėtingiausią TV techniką ir vadovavęs tiesioginėms transliacijoms iš kelių olimpiadų. Tai žmogus, aštuonerius metus milžiniškoje UNESCO organizacijoje buvo atsakingas už opiausias pasaulinės kultūros sritis – žiniasklaidą ir informatiką. Jis su Tedu Turneriu ir Jane Fonda jodinėjo po Amerikos prerijas, o labai nelengvu Rusijai metu bandė išsaugoti demokratijai spaudą. Jis derėjosi su aršiais Kubos, Šiaurės Korėjos diktatoriais ir pasiekė, kad iš kalėjimų būtų paleisti žurnalistai. Jis atvežė į Lietuvą Federiką Mayorą ir daug prisidėjo, kad UNESCO ėmė globoti unikalias mūsų vietoves, tradicijas, verslus. Henriką Juškevičių galima buvo sutikti visuose pasaulio kampeliuose, bet pirmiausia jis buvo Klaipėdos, Šiaulių, Vilniaus – ir visos Lietuvos pilietis bei patriotas.
Tuose Henriko devyniuose dešimtmečiuose nebuvo tuščių pauzių. Tik galime įsivaizduoti, kiek galėjo nuveikti šis išsilavinęs, veiklus ir be galo tolerantiškas žmogus mūsų kraštui, Europai, pasaulinei kultūrai. Po padėka, išsiųstą H. Juškevičiui, pasirašė Valdas Adamkus, Šarūnas Birutis, Juozas Budraitis, Romualdas Budrys, Rimantas Dichavičius, Vydas Dolinskas, Česlovas Jezerskas, Ferdinandas Kauzonas, Vilius Kavaliauskas, Romualdas Norkus, Jūratė ir Česlovas Norvaišos, Laima ir Justas Paleckiai, Antanas Sutkus, Pranas Šerpytis, Gedvydas Vainauskas.
Prie tų sveikinimų ir darbų įvertinimo tikriausia mielai prisidėtų šimtai Henriką pažįstančių Lietuvos šviesuolių. Paspaustų ranką ir palinkėtų sveikatos, kaip kad paskutinėmis savo gyvenimo dienomis padarė jau į amžinybę išėjęs Rimas Tuminas.
Mūsų pareiga – išsaugoti ir turtinti Lietuvos kultūrą, darančią mus lygiateise Europos tauta ir telkiančią į tvirtą valstybę. Privalome ir žinoti asmenybes, tą darbą dirbusias prieš mus.