54. Pagerbėme kaunietės Birutės Verkelytės-Fedaravičienės atminimą

Dalia Poškienė, LŽS narė

Kaune paminėjome iškilios lietuvybės puoselėtojos, švietėjos, pasaulio tautų šviesuolės, diplomatės Birutės Verkelytės-Fedaravičienės 110-osios gimimo metines. Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos iniciatyva ir Kauno miesto savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus dėka ant namo Kaune, K. Donelaičio g. 4 buvo atidengta atminimo lenta, kurią pašventino buvęs karo kapelionas, ats. mjr., kun.Alfonsas Bulotas. Apie Birutę Verkelytę – Fedaravičienę (1915 – 2017) mintimis dalijosi LR Seimo narys Vytautas Sinica, atsargos generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas, įvairių Lietuvos visuomeninių organizacijų atstovai.

Buvo prisimintas ilgas ir nelengvas šios moters, daugelio švelniai vadinamos „motule“, „močiute“ gyvenimo kelias. Nuo jaunumės ji įsijungė į aktyvią kultūrinę veiklą, Mokydamasi Vytauto Didžiojo gimnazijoje, buvo „Folkloro“ ir „Atžalos“ “ draugijų nare, lankė dramos būrelį, kuris vėliau tapo „Vaidilos“ teatru, „Mildos“ meno kuopą, įstojo į Lietuvos skautų organizaciją. B. Verkelytė studijavo Aukštųjų politikos mokslų mokykloje, buvo viena „Knygnešių“, „Vilnijos“ draugijos steigėjų, aktyviai dalyvavo atkuriant Lietuvos skautų sąjungą.

1939-ųjų vasarą, lenkų okupuotame Vilniuje buvo įkurtas Lietuvos Generalinis konsulatas, į kurį buvo pakviesta ir B. Verkelytė, daug prisidėjo prie žydų gelbėjimo. 1945 metais Birutės Verkelytės-Fedaravičienės vyras Petras Fedaravičius buvo NKVD suimtas už pasipriešinimą okupantams ir nuteistas 6 metams kalėjimo. Birutė įsidarbino atkurtoje Raudonojo Kryžiaus draugijoje, po to – Kauno universiteto ir Kauno politechnikos instituto, Mokslų akademijos Statybos ir architektūros instituto, Kauno kultūros instituto bibliotekose.

Nuotraukoje: Knygos ,, Su Lietuva širdy” sudarytojas Jonas Rinkevičius

Minint Birutės Verkelytės Fedaravičienės 100-metį, išleista knyga „Su Lietuva širdy“. Jos sudarytojas Jonas Rinkevičius atminimo popietėje pasidalino prisiminimais apie talentingą, taurios sielos įžymią Lietuvos visuomenės veikėją, nenuilstančią Pietryčių Lietuvos puoselėtoją, daugelio visuomeninių judėjimų, draugijų įkūrimo iniciatorę, knygnešio Prano Verkelio anūkę. Kitoje knygoje – albume “Tautos kuriama Lietuva’ , kurią parengė ir išleido XXVII Knygos mėgėjų draugija, Lietuvai pagražinti draugija ir Pasaulio lietuvių centras – 4 straipsniai apie BirutęVerkelytę-Fedaravičienę.

Prisiminimais apie iškilią Lietuvos dukrą dalijosi buvę jos mokiniai, vėliau – jos darbų tęsėjai Alfonsas Augulis, Antanas Žilėnas, Jonas Zajančauskas ir kiti.

Kryptinga, plačiašakė Birutės Federavičienės ženkli ir Kauno mieste. 1990 metais dalyvavo “Žuvusiems už Lietuvos laisvę ir Nepriklausomybę” paminklo, Knygnešių sienelės atstatyme, įkūrė Knygnešių draugiją. Jos nuopelnai įvertinti aukštais apdovanojimais.