Dalia Poškienė, LŽS narė, Knygos mėgėjų draugijos pirmininkė
XXVII knygos mėgėjų draugijos iniciatyva buvo surengta jungtinė išvyka į Vokietiją. Kelionė planuota dar prieš keletą metų. Pagrindinis tikslas – aplankyti Vasario 16-osios gimnaziją Hiutenfelde, susitikti su Vokietijos lietuvių bendruomenėmis.
Pagrindiniai renginiai „Knyga jungia lietuvius visame pasaulyje“ vyko Rennhof pilies salėje Hiutenfelde, Vasario 16-osios gimnazijoje. Programoje – knygų pristatymai, susitikimas su kultūros ir istorijos veikėjais iš Lietuvos. Jungtinės kelionės dalyviai – Pasaulio lietuvių centro, XXVII knygos mėgėjų draugijos, Lietuvos universitetų moterų asociacijos nariai, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos atstovai. Taip pat aktyvistai Teodora Dilkienė, dr. Raimundas Kaminskas, Kauno TAU Kultūros ir švietimo istorijos fakulteto nariai.
Buvo pristatytos gimnazijos bibliotekai dovanotos knygos. LPKTS išleistas knygas apžvelgė Valdybos pirmininkas Vladas Sungaila, Pasaulio lietuvių centro – Valdas Kubilius, nemažą kraitę suruošė ir Vytautas Gocentas, Alvydas Surblys, XXVII knygos mėgėjų draugija.
Gimnazijos direktorė Rasa Weiss ir Pasaulio lietuvių bendruomenės Kultūros komisijos pirmininkė, Kuratorijos narė, Draugijos ir LUMA narė Jūratė Caspersen supažindino su unikalia šios mokyklos istorija.
Pranešimai liudijo apie lietuviško švietimo, tautinės kultūros, jaunimo organizacijų veiklą, kovų už laisvę istoriją ir dabartį. Apie lietuvį vienuolį, salezietį, misionierių, kunigą, lankiusį Vasario 16-osios gimnaziją Hiutenfelde Hermanną Šulcą pasakojo gydytoja, keliautoja, LUMA valdybos narė Leonarda Daujutė Šarakauskienė. Iškilus Gimnazijos auklėtinis 1969-71 metais buvo Gimnazijos kapelionas, – kun. Tėvas Salezietis Hermannas Šulcas visą savo gyvenimą pašventęs našlaičių globai Ruandoje. Susipažinome ir su pilyje veikiančiu Lietuvių kultūros institutu. Ilgametė gimnazijos mokytoja Marija Šmitienė papasakojo apie saugojamus unikalius archyvus. Tame pastate įsikūrusi ir gimnazijos biblioteka, Visų Lietuvos Šventųjų vardo koplyčia. Mokytoja Inesa Lendraitienė supažindino su gimnazijos erdvėmis, istorija.
Gimnazijos direktorė p. Rasa Weiss (dešinėje), V.Kubilius, D.Poškienė, V.Sungaila
Lietuvių gimnazija buvo įkurta 1950 metų liepos mėnesį Dypholco (Diepholz) kareivinėse Vokietijos lietuvių bendruomenės valdybos iniciatyva. 1951 m. švenčiant Vasario 16-ąją, gimnazijai suteiktas garbingos datos vardas. Kai reikėjo palikti kareivines, Vokietijos lietuvių bendruomenės iniciatyva už pasaulio lietuvių suaukotus pinigus 1953 metais Hiutenfelde nupirkta Renhofo pilis (vok. Schloß Rennhof) su 5 ha parku.
Buvo surengtas susitikimams ir su gimnazistais. Istorijos ir literatūros pamokas organizavo direktorės pavaduotoja Irena Sattler. Pokalbių temą „Tremtis“ pristatė Vladas Sungaila, kuris dalinosi savo prisiminimais apie išgyvenimą Sibiro platybėse, kur nebuvo nei namų, nei sodybų, tik sniegas, šaltis ir tyla. Bet ir ten, būnant tose nežmoniškose sąlygose, Lietuva švietė kaip kelrodė žvaigždė. Kitoje pamokoje mokiniai įdėmiai klausėsi Vidos Jasaitytės, Valdo Kubiliaus, dr. R. Kaminsko pasakojimų apie Mažąją Lietuvą, Prūsiją, raštijos pradininkus.
Gimnazijos istorija:
1948 m. Antrojo pasaulinio karo pabaigoje daugiau kaip 65000 lietuvių pasitraukus į Vakarų Vokietiją, čia pradedama vystyti kultūrinė veikla; steigiamos mokyklos, įsteigiamas Pabaltijiečių universitetas. 1950 m. prasidėjus emigracijai į kitas Europos valstybes ir užjūrį, mokyklos pradedamos uždarinėti. Tuometinė Vokietijos Lietuvių bendruomenė (VLB) nutaria įsteigti vieną gimnaziją su bendrabučiu Diepholz miesto kareivinėse – taip atidaroma Gimnazija, kuriai 1951m. suteikiamas Vasario 16-sios vardas. 1954 m. Tėvo Alfonso Bernatonio iniciatyva Gimnazija perkeliama į Hiuttenfeld‘ą, kuriame VLB, padedama viso pasaulio lietuvių, įsigijo 5 ha sklypą su Rennhofo pilimi. Paramos dėka Gimnazija remontuojama, pilis pritaikoma klasėms ir bendrabučiui. Kelionės dalyvių potyriai, kad Vasario 16-osios gimnazija nėra tik mokykla. Tai – jausmas, kad Lietuva gyva visur, kur gyvena ją mylintys žmonės.
