Prie pavasarį pražydusio plokštenio – apie vienodą žmogaus baigtį ir skirtingą malonę

Erika DRUNGYTĖ, LRS ir LŽS narė, ,,Nemuno” vyr. redaktorė

 Šią gėlę liaudiškai vadina kalėdiniu kaktusu. Nes dažniausiai pražysta prieš Kalėdas, papuošdama buitį gausybe stebuklėlių, kurių taip trūksta žiemą, kai gyvastis snaudžia, o tamsa prigesina optimizmą.

Nuotraukoje — mano plokštenis šiandien. Kodėl sumanė pražysti, niekas neatsakys. Bet taip jau nutinka: natūralūs dalykai nėra įkalinti, jie kartais išsprūsta iš savo paties ritmo ar pavidalo, mutuoja, kinta, išsigimsta, vėl grįžta į pirmapradį būvį.

Kiek kitaip su dirbtiniais konstruktais. Juos sukala žmogus — išmąsto, ištobulina, surenčia, bet jei tam tvariniui nėra galimybės kisti, banguoti, tobulėti ar degraduoti, jis arba apskritai nebus visuotinai priimtas, arba anksčiau ar vėliau nunyks. Na, kaip kad kokia esperanto kalba…

Todėl neverta labai nervintis, išgyventi, sielotis ar kovoti su tuo, kas mėginama sukurti ir įdiegti dirbtinai. Žmogaus užgaidos — ne Dievo planas. Tegu pažaidžia. Kas tai bebūtų — rūmai ar miestai, lėlės ar robotai, frankenšteinai ar šarikovai… Visų baigtis ta pati — dulkės ir plėnys.

O gamta (tai, kas natūralu) nesibaigs niekada, vien mainys savo veidą, kvapą, vaisius… Dar yra pasakyta, kad mus išlaisvins tiesa (va viso to gelminis suvokimas ir prisipažinimas, kad tik vaidinam, bet niekada netapsim dievais), o amžinais padarys meilė.

Apie paskutinį punktą pakalbėsiu kitą kartą. Dabar tepridursiu — mylėti (ne būti mylimam) yra didžiulė malonė. Ji ne kiekvienam duota. Tas, kuris ją gavo, patyrė, niekada neužduos klausimo „kur gyvenimo prasmė?“. O jei kyla tokių abejonių, vadinasi, būta susižavėjimo, aistros, sekso, džiaugsmo, pavydo, keršto, baimės, prisirišimo, priklausomybės, nusivylimų ir vilčių, kovos ir konkurencijos, nuobodžio ir kraštutinumų, rutinos pilkumos ir splino, posūkių kairėn ar į radikalų davatkizmą… Tačiau ar patirta meilė kaip aukščiausiasis matmuo?

Tai va, tokia ir yra ta vienintelė melstina malonė. Gražaus savaitgalio pakeliui į Velykas…

 

Panašūs straipsniai