Biržiečių premijos laureatas Romualdas Norkus: ,,Pirmasis susitikimas su Antanu Macijausku“

Romualdas NORKUS, ,,Santaros” redaktorius ir leidėjas

2023-ųjų rugpjūčio pradžioje, kai Aukštaitijoje buvo surengta tradicinė šventė ,,Biržai – sostinė mano“, buvo iškilmingai įteikta iškilaus kovotojo už lietuvišką spaudą, publicisto ir leidėjo Antano Macijausko premija.

Šį kartą biržiečiai apdovanojimą įteikė buvusiam kauniečiui, o dabar vilniečiui Romualdui Norkui – žinomam Lietuvos žurnalistui, ,,Santaros“ žurnalo savininkui, redaktoriui, leidėjui. Talentingas, darbštus, nepavargstantis kolega per tris dešimtmečius redagavo ir išleido daugiau kaip 260 vertingų knygų.

Romualdas Norkus seniai buvo vertas ne vienos kūrybinės premijos. Puiku, kad LŽS ir NŽKA pasiūlė, o biržiečiai žurnalistui įteikė piniginę premiją, Stasio Makaraičio sukurtą medalį ir aukštaičio Antano Macijausko (1874 03 31 – 1950 03 28 ) monografiją.

Šventės dieną Romualdas Norkus padėkojo Biržams už įteiktą premiją, džiaugėsi šio krašto žmonėmis, palinkėjo sėkmingai įgyvendinti visus sumanymus.

Mūsų internetinei svetainei www.kaunozurnalistai.lt atsiuntė R. Norkus  savo rašinį

:

PIRMASIS SUSITIKIMAS SU ANTANU MACIJAUSKU

Prieš kelioliką metų, drauge su tuometiniu URM viceministru Evaldu Ignatavičium, aplankėme Nacionalinį archyvą Sankt Peterburge. Be gausybės lituanistikos eksponatų, mums maloniai atvertė dokumentą apie Antaną Macijauską – iškilų lietuvių spaudos sergėtoją. Jis 1900 metais Sankt Peterburge parengė ir išleido lietuvišką žemėlapį: ŽEMLAPIS LIETUVIŠKO LATVIŠKO KRAŠTO.

Už šį darbą jį apkaltino cenzūra. Buvo iškelta byla. Bet užsispyręs biržietis ją laimėjo. Tai buvo ženklas, kad galima įvekti ir brutaliausią laisvo žodžio slopinimą. Tai tik vienas iškiliojo biržiečio veiklos barų. Deja, mes linkę dažnai pamiršti gerus darbus…

Reikia tik džiaugtis, kad Biržų savivaldybė , Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija įsteigė Antano Macijausko vardo premiją. Ji šiemet skirta SANTAROS žurnalui.

Visada malonu sulaukti gerų žodžių. O jų šiemet nestigo. Bet ypač svarbu buvo išgirsti naujojo mero Kęstučio Knizikevičiaus įsipareigojimą, kad po ilgų dvejonių ir svarstymų metų bus statomas paminklas Biržų miesto įkūrėjui, Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės Didžiąjam etmonui Kristopui Radvilai Perkūnui.

Toks biržiečių įsipareigojimas, iškilmėse dalyvavusių ir užsienio svečių akivaizdoje, vertas stiprybės, kantrybės palinkėjimo…Kai vis griauname, o ne statome.

BIRŽIEČIO FOTOGRAFO PETRO GUDO NUOTRAUKOS

Panašūs straipsniai