Dar kartą apie invazinį grožį (ir apie tai, kas tokias paslaugas kėsinasi teikti)

Virginija Grigaliūnienė, LŽS Kauno apskrities skyriaus narė, emedicina.lt redaktorė

Prieš keletą metų šioje interneto svetainėje rašiau apie Lietuvos grožio industrijoje ypač populiarias invazines paslaugas (kurioms, be abejo, neabejingos ir savo išvaizdai didelį dėmesį skiriančios žurnalistės) ir tokių paslaugų sukeliamas rizikas, jeigu jas atlieka specialistai, neturintys licencijos verstis tokia medicinine praktika.

Tuometė Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorė Nora Ribokienė į mano užklausą, kas gi turi teisę teikti invazines grožio paslaugas, tada atsakė:

Ilgalaikis (permanentinis) makiažas nepriskiriamas asmens sveikatos priežiūros paslaugoms ir jį gali atlikti medicininio išsilavinimo neturintys asmenys, pavyzdžiui, kosmetikės.  Kosmetikės taip pat gali atlikti higieninį, profilaktinį odos valymą, sveikų nagų manikiūrą, sveikų kojų pirštų ir nagų pedikiūrą, įvairiais būdais pašalinti plaukus, naudoti vaistažoles kosmetikoje, naudoti vietinės ir užsienio gamybos kosmetikos ir dekoratyvinės kosmetikos priemones, pasigaminti ir naudoti dezinfekcinius tirpalus, pradurti ausis, prižiūrėti įvairią odą įvairiu metų laiku ir kita. Paminėtina, kad kosmetiko kompetenciją ir funkcijas, kurias gali atlikti kosmetikas, apibrėžia Lietuvos sveikatinimo norma SN 1:1995 „Kosmetikė (kosmetikas). Funkcijos, pareigos, teisės, kompetencija ir atsakomybė“. Pabrėžtina, kad kosmetikai, teikdami savo kompetencijai priskirtas grožio paslaugas, privalo vadovautis Lietuvos higienos normos HN 117:2007 „Grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“ nuostatomis. 

Tuo tarpu tokios procedūros, kaip lūpų putlinimas įvairiais užpildais, mezoterapija, biorevitalizacija, trombocitais papildytos plazmos užpildų injekcijos, mezosiūlai, botulino toksino injekcijos bei kitos estetinės ir korekcinės procedūros, yra teisės aktų priskirtos asmens sveikatos priežiūros veiklai, kuria gali užsiimti tik sveikatos priežiūros specialistai: gydytojai dermatovenerologai, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai ar kiti gydytojai, o slaugytojai gali atlikti tam tikras procedūras, vykdydami gydytojų paskyrimus. Šios paslaugos gali būti teikiamos tik sveikatos priežiūros įstaigose, turinčiose licenciją.

Pasitaiko, kad šias invazines procedūras atlieka kosmetikai ar kiti įvairius kursus pabaigę „specialistai“, tačiau tai yra neteisėta veikla.

Rekomenduoti, skirti vaistinius preparatus išimtinai gali tik sveikatos priežiūros specialistai ir tik tie, kuriems tokius įgaliojimus suteikia jų medicinos normos.

Primintina, kad Akreditavimo tarnyba, patikrinusi ir surinkusi kosmetikų ar kitų „grožio specialistų“ neteisėtos asmens sveikatos priežiūros veiklos įrodymų, įspėja ir surašo asmenims administracinio nusižengimo protokolus, kurių pagrindu paskiriamos 600–1140 Eur baudos.

xxx

Kas per tuos kelerius metus pasikeitė? Gal problemų, kai invaziniu grožiu „prekiauja“ neturintys tam licencijos savamoksliai „specialistai“, jau nebelikę?

Dermatologai, deja, tvirtina susiduriantys su dar vienu skauduliu šioje srityje. Jiems kelia nerimą kad, panašu, invazines grožio procedūras greitai imsis atlikinėti… bet kurios srities medikai! Kad ir dietologai, kad ir psichiatrai! Netikite?  Štai jums faktai.

Lietuvos dermatovenerologų draugija kreipėsi į VASPVT

Ne vienas dermatologas, sužinojęs apie rengiamą mokslinę – praktinę konferenciją ir praktikos mokyklą (dalies veido užpildymo hialuronu tema), ir perskaitęs, kad į prieš metus įkurtos Lietuvos estetinės medicinos gydytojų asociacijos (kurios vadovė – psichiatrė Renata Liesė) organizuojamą renginį kviečiami ir estetinę mediciną praktikuojantys visų specialybių gydytojai, labai nustebo ir sunerimo.

Mat tokios specialybės, kaip „estetikos gydytojas“, Lietuvoje, anot dermatologų, nėra!

Nieko nelaukę, jie užpylė klausimais Lietuvos dermatovenerologų draugijos administraciją, teiraudamiesi papildomos informacijos ir tikėdamiesi daugiau aiškumo šiuo klausimu: o gal tai nauja specialybė, kuri jau egzistuoja?

Lietuvos dermatovenerologų draugija, norėdama, kad kolegoms gydytojams būtų viskas aišku, neseniai kreipėsi į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VASPVT) dėl vis dažniau nuskambančios „naujos” specialybės – ESTETINĖS MEDICINOS GYDYTOJAS – atsiradimo, licencijavimo, galimybės teikti estetinės ir lazerinės medicinos paslaugas.

Ir gavo išsamų atsakymą VASPVT atsakymą. Štai jis:

Akreditacijos-atsakymas-2022-01-04Parsisiųsti

Ne, tokio gydytojo Lietuvoje nėra!

Taigi susipažinusi su VASPVT atsakymu, Lietuvos dermatovenerologų draugijos administracija išplatino pranešimą visuomenei, kad tokios specialybės kaip „estetikos gydytojas“, Lietuvoje nėra, o kitų specialybių gydytojai ar medicinos gydytojai negali tiesiog pasivadinę estetikos gydytojais atlikti dermatovenerologo licencijai priskirtų intervencijų.

„Esame įsitikę, kad informacijos viešinimas apie tai – svarbus ne tik specialybės prestižui palaikyti, bet, svarbiausia, kokybiškoms estetinės medicinos paslaugoms ir paciento saugumui užtikrinti, – tvirtina Lietuvos dermatovenerologų draugijos administracijos atstovai. – Estetinės dermatologijos/medicinos įgūdžių įgyjama ne tik 4 metų dermatovenerologijos specialybės rezidentūros metu, bet ir nuolat kaupiant žinias specializuotuose, sertifikuotuose kursuose bei darbiniuose mokymuose. Tokių mokymų lektoriais netampama tiesiog paruošus pranešimą. Tai – patyrę savo srities specialistai, tam tikrų procedūrų treneriai, kurie praeina eilę procedūrų, patikrinimų ir mokymų, kol jiems suteikiama teisė mokyti kitus. Tai itin svarbu suvokimo apie estetinę mediciną sklaidai tiek visuomenei, pacientams, tiek gydytojams, mokslininkams, farmacinių kompanijų ir estetinės/lazerinės medicinos atstovams“.

O kol šioje srityje apstu saviveiklos ir trūksta kontrolės, išvada peršasi vienintelė: pasigražinti norintiems pacientams reikia būti ypač budriems, pasitikėti tik atitinkamą medicininę kvalifikaciją įgijusiais, taigi tikrai kokybiškas grožio procedūras siūlančiais specialistais.

 

pixabay.com nuotraukos

 

 

 

Panašūs straipsniai