PARODOJE "ŠVIESOS LINK…" ir LŽS nario Ričardo Šaknio istorinės nuotraukos

Giedrė Jankauskienė, Kauno miesto muziejaus viešųjų ryšių vadybininkė

Sviesos_link_paroda_2014_05_17_15v._II.jpgGegužės 17-ąją, šeštadienį, 15 val. Kauno miesto muziejus (M.Valančiaus g. 6) kviečia visus kauniečius ir miesto svečius į ilgalaikės parodos „Šviesos link.” atidarymą! Ekspozicijoje lankytojai pamatys ir fotografo, Lietuvos žurnalistų sąjungos nario Ričardo Šaknio nuotraukas, kurios primins buvusią Kauno radijo gamyklą ir jos žmones.


Paroda lankytojus kviečia keliauti nuo tamsos – šviesos link., nuo šviesos – spalvos link.

Ekspozicijos ašis – šviesa, kuri sujungia tris elementus: degtukus, elektrą, televizorius. Parodoje atitinkamai pristatomi trys pasakojimai: stambiausio Kauno degtukų fabriko, daugelio žinomo Liepsna vardu, istorija, pirmosios Kauno miesto elektrinės, stovėjusios dabartinėje Vienybės aikštėje, ir Kauno radijo gamyklos istorijos.

 Lankytojai turės progos susipažinti su degtukų gamyba Liepsnos fabrike XX a. 6 deš. ir pamatyti XX a. 6 deš. kartoninės degtukų dėžutės ruošinį.
Rūsio galerijoje, pasitelkiant fotografijas, archyvinę medžiagą, žinutes iš tarpukario spaudos, pasakojama apie kitą šviesos šaltinį – elektrą ir prieš 115 m. (1899 m.) pagal architekto E. Fryko projektą pastatytą pirmąją visuomeninę Kauno miesto elektrinę. Jos dėka 1900 m. sausį Kauno miesto sode ir gatvėse įžiebtos pirmosios 75 gatvės lempos, elektra aprūpintas miesto centras ir kai kurie Žaliakalnio objektai.
Kelionė ,,Šviesos link” baigiama Kauno radijo gamyklos istorija. Televizoriai ,,Šilelis” (iš Kauno miesto muziejaus fondų ir privačių asmenų) yra šviesos, daugiareikšme prasme, skleidėjai, tampo pagrindiniu akcentu.

 Parodoje galima pamatyti ir pačius pirmuosius, 1973 m. pradėtus gaminti  ,,Šilelius” (401D), ir spalvotą jų modelį (S-401D), 1976 m. pelniusį tarptautinį pripažinimą bei apdovanotą aukso medaliu. Įdomūs buvusio  įmonės fotografo Ričardo Šaknio kadrai, kuriuose  užfiksuotas ne tik darbas, bet ir darbininkų  gamybinė mankšta,  kultūra ir sportas. 

Parodoje eksponuojami reklaminiai bukletai, kalendoriai ir net vienas iš trijų, specialiai televizorių selektorių reklamai skirtas lagaminėlis, kurį išsaugojo ilgametis Kauno radijo gamyklos ilgametis skyriaus vadovas J. Mykolaitis. Visa tai liudija apie plačias ,,Šilelių” pritaikymo galimybes ir jų eksportą net į 22 užsienio šalis.
Šiuolaikinio muziejaus, kaip atviros, demokratiškos ir visoms visuomenės grupėms patrauklios institucijos, samprata  – paskatino kauniečius bent minimaliai pritaikyti parodą ir regėjimo negalią turintiems žmonėms. 

Neatsitiktinai parodoje galima rasti keletą taktilinių eksponatų. Tarp jų – įvairiomis faktūromis padengtą tekstilininkės R. Laurinavičiūtės sukurtą paveikslą, atitinkantį 1958 metų degtukų dėžutės etiketę, įspėjančią apie saugų elgesį su ugnimi; liečiamą pirmosios Kauno miesto elektrinės maketą (autorius – architektas R. Vitkūnas); išardytą 1984 metų nešiojamąjį televizorių ,,Šilelį” (nuo korpuso, kineskopo, kanalų selektoriaus iki jungiklio į elektros lizdą). Viešoji įstaiga ,,Brailio knyga” išleido kompaktiškas knygeles neregiams, taip pat – informacines skrajutes su parodos planu. Tai  padės  žmonėms su negalia nepasiklysti ir atrasti muziejines įdomybes.
Atsisakę klasikinio muziejininkų eksponatų  neliesti rankomi,  kauniečiai parodos rengėjai kviečia netradiciškai  pažinti miesto istoriją ir muziejines vertybes.

Paroda veiks iki 2015 m. birželio 5 d.

Panašūs straipsniai