Nuolankumas ir susitaikėliškumas – kita sporto žurnalistų blogybė !

Vidas MAČIULIS, televizijos žurnalistas

 

kiausiniene_IIa.jpgKomentarą „Žurnalistui grasina – „sumalti snukį“, šie gi – kerta žodžiais krepšinio treneriui“, mūsų svetainėje pateiktą prieš mėnesį, paskatino parašyti du konkretūs faktai.

Pirmasis, kai Lietuvos futbolo federacijos darbuotojai grasino Sport1 televizijos žurnalistui, kad šis išdrįso viešumon iškelti funkcionierių pateiktus melagingus pranešimus. Antrasis, kai sporto žurnalistai nepagarbiai, chamiškai elgėsi Kauno „Žalgirio“ vyr. trenerio Aco Petrovičiaus spaudos konferencijoje.

Ar futbolo herojai atsiprašė teležurnalisto, nežinome, tačiau serbas treneris ne tik išgirdo krepšinio reporterio „Atsiprašau. Atleiskite…“, bet ir padavė vienas kitam ranką. Taip ir turi būti. Tačiau tas nemalonus incidentas kažkodėl nutildė visus žurnalistus. Dabar „Žalgirio“ spaudos konferencijose ramu, kaip šventykloje. Net ir po to, kai „Žalgiris“, pirmaudamas aštuoniais taškais  prieš „Macabi”, per dvi su puse minutes „sugeba“ svečiams trim taškais pralaimėti. Žurnalistai tylėjo, kai kauniečių treneris serbas A.Petrovičius už tokią Eurolygos rungtynių baigtį kaltino savo žaidėjus ir net…teisėjus. Apie savo klaidas nutylėjo. Gal neklydo?

Besibaigiant spaudos konferencijai, kurioje žurnalistai nepateikė nė vieno dalykiško, aštraus klausimo, neiškentęs Delfi fotoreporteris Augustas Didžgalvis pasidomėjo, ar treneris nesijaučia padaręs klaidų, Aco Petrovičius prisipažino, kad ir jis kai ką ne taip padarė… To ir klausti nereikėjo, visi matė efektingą, be klaidų rungtynių pradžią. Startinis penketukas išsiveržė į priekį, turėjo iniciatyvą, bet po penkių minučių aikštelėje jau žaidė kitas penketukas, sugadinęs gerą pradžią. Ir rungtynių pabaigoje trenerių propaguojama „žaidėjų rotacijos“ taktika atvedė komadą į pralaimėjimą.

Kodėl krepšinio žurnalistai dabar pasitenkina tik faktų konstatavimu ar spaudos konferencijoje pateiktų trenerių ir žaidėjų paviešinimu? Gal dėl to, kad nenori gadinti santykių su krepšinio elitu, kad neužkirstų sau kelią būsimiems interviu arba už „akiplėšiškumą“ gali būti atimta akreditacija. O jaunoji spaudos, radijo, televizijos, interneto žurnalistų karta tik „plaukia paviršiumi“, nenori, nesugeba ar bijo pateikti savo pastebėjimus, iškelti trūkumus, analizuoti. Jeigu patys to negalime ar nenorime daryti, turime pagalbon kviesti autoritetingus specialistus. Jų komentarų „kritikuojamieji“ negalės pavadinti diletantiškais, neprofesionaliais. Dėl to nauda būtų visiems: ir žaidėjams, ir treneriams, ir krepšinio aistruoliamns, ir žiniasklaidai, ir krepšinio klubų šeimininkms.

Kauno „Žalgirio“ komandos savininkas Vladimiras Romanovas, kaip ir „Lietuvos ryto“ prezidentas Gedvydas Vainauskas tikrai nepyktų, gal net padėkotų už profesionalias įžvalgas, objektyvias ir konstruktyvias pastabas. Juk jie nėra krepšinio specialistai, todėl negali visapusiškai įvertinti komandų strategų ar jų auklėtinių darbą. Tačiau kol kas mes, palankūs klubams žurnalistai, nepadedame, o darome jiems „ meškos paslaugą“. Giriame, džiaugiamės, kad „Lietuvos rytas“ LKL rungtynėse 3 taškais įveikė Utenos „Juventus“, o jeigu „Žalgiris“ pralaimi Belgrade, kaltiname pragarišką sporto areną ar ieškome kitų pateisinimų. Kodėl toks mūsų, Lietuvos sporto žurnalistų nuolankumas ir susitaikėliškumas?

(Savo mintis, pasiūlymus, pastabas siųskite el.p. adresu:   lzskaunas@gmail.com

Piešinys: „Krepšinio kiaušinienė“, autorius laikraščio „Ūkininko patarėjas“ dailininkas Algimantas SNARSKIS

 

 

 

Panašūs straipsniai