LTV laida "Klausimėlis" pristato svetainę ir kviečia lietuvinti internetą

2000-ųjų pavasarį žinomo kauniečio žurnalisto, tuometinio LŽS nario Juro Jankevičiaus iniciatyva Lietuvos televizijoje gimė TV laida “ Klausimėlis”. Originali. Reikalinga. Įdomi. Nuo 2010-ųjų birželio 15 d. LRT laida „Klausimėlis“ pradėjo naują erą pasauliniame tinkle. Balandį dešimtmetį atšventusi J.Jankevičiaus laida dabar sukūrė svetainę, kurios pavadinimas yra lietuviškas – www.klausimėlis.lt
„Laikas ne tik kalbėti, bet ir naršyti lietuviškai – pakaks rašinėti visokius aukstaicius, zemaicius, dzukus, suvalkiecius ar klausimelius. Lietuviški rašmenys yra unikalus lietuvių paveldas, ir tyčiotis iš jų – negražu“, – teigia Juras Jankevičius.
„Klausimėlis”, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Valstybinė lietuvių kalbos komisija ir interneto svetainė www.lietuviškai.lt skelbia akciją „Interneto lietuvinimo vajus“. Akcijos organizatoriai ragina kurti interneto svetaines su lietuviškomis raidėmis, o nelietuviškai parašytus pavadinimus – keisti.
Akcija „Interneto lietuvinimo vajus“ vyks nuo birželio 15 iki rugsėjo 1 dienos. Jos metu Lietuvos televizija ir Lietuvos radijas specialioje reklamos kampanijoje skelbs sulietuvintas interneto svetaines.
„Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija visada buvo, yra ir bus lietuvių kalbos puoselėtojas. Ir neabejoju, kad Lietuvos patriotai džiaugsis šia akcija. Privalome apsaugoti gimtąją kalbą nuo nešvaros. Įdomumo dėlei verta prisiminti, kad tarpukario Lietuvoje vyko ir pavardžių lietuvinimo vajus“, – sakė LRT generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius.
„Valstybinė lietuvių kalbos komisija labai džiaugiasi, kad ši iniciatyva kilo ne iš jos, o iš žmonių, rašančių internete lietuviškai. Laikas grąžinti lietuvių kalbą į tas sritis, kur ji buvo niokojama“, – teigia Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė doc. dr. Irena Smetonienė.
„Informacinių technologijų erdvėje susiklostė tradicija nenaudoti lietuviškų rašmenų. Tiek trumpąsias žinutes, tiek interneto vardus, net ir elektroninius laiškus rašome be nosinių ir ilgųjų raidžių. Tačiau be reikalo. Šiandien jau nėra jokių kliūčių rašyti lietuviškai. O tie, kurie raso nelietuviskai, daro gramatine klaida. Norime atkreipti dėmesį į šią problemą“, – sako interneto svetainės lietuviškai.lt įkūrėjas ir UAB „Ito“ direktorius Paulius Lazauskas.

Nuotraukoje: Ilgametis Lietuvos televizijos žurnalistas, TV laidos “Klausimėlis” autorius ir vedėjas Juras Jankevičius, įkūręs svetainę www,klausimėlis.lt 

LTV nuotr.

Panašūs straipsniai