Žurnalistai linki: ,,Žaliuokit, Žalgirio pergalės parko ąžuolai”

Praėjo 613 metų nuo istorinio Žalgirio mūšio, kai jungtinė lietuvių lenkų ir kitų Europos kariuomenė sutriuškino Kryžiuočių ordiną. Šio įvykio atminimui šalia Babtų įkurtas Žalgirio pergalės parkas, kurio pradžia – 1990-ieji. 14 hektarų plote pasodinta 580 rudonlapių ąžuolų. Medžiai išdėstyti taip, kad iš lėktuvo matosi užrašas ŽALGIRIS. Puslankiu išsirikiavę 13 skulptūrinių stogastulpių, primenančių žymiausius Žalgirio mūšio karžygius. Skulptūrų autoriai – Adolfas Teresius, Ričardas Gaška, Algimantas Sakalauskas.

Lietuvai švenčiant valstybės atkūrimo 100-metį, parke buvo įamžintas 1918 metų Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų atminimas. Pagal architekto Stanislovo Kalinkos projektą įkurta ..Signatarų ąžuolų alėja“. 2020 metais atidengtas paminklinis – 12 tonų sveriantis akmuo su dviem kalavijais ir Gedimino stulpais ir užrašu ,,1410 m. Žalgirio mūšiui atminti”.

Dar vienas projektas – “Lietuvos karalius Mindaugas, karalienė Morta ir jų sūnus, Lietuvos didysis kunigaištis Vaišvilkas (Vaišelga).” Žurnalistų sąjungos narys, prof. Aleksandras Vitkus priminė projekto įdėją – įprasminti Lietuvos istoriją nuo seniausių laikų iki šiandienos, priminti Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimą 1253 metais liepos 6 d. , taip pat jo žmonos Mortos vaidmenį valstybės vystymęsi ir LDK kunigaikščio Vaišvilko nuopelnus išsaugant sukurtą vieningą Lietuvą.

Vaišvilkas (Vaišelga) buvo prmasis lietuvis kunigaikštis, priėmęs stačiatikybę, tapęs stačiatikių vienuoliu ir įkūręs Laurušavo vienuolyną (tikriausiai,  dėl šių priežaščių nutylėta istorija apie jo gyvenimą, po tėvo mirties trejus metus (1264 – 1267) buvusį Lietuvos valdovą. Neužilgo čia iškils dar vienas paminklas ,,Gediminaičių stulpai“.

Medyje, akmenyje, žaliuojančiuose ąžuoluose įamžinta istorinė atmintį. Parkas yra mūsų protėvių drąsos, išminties, gebėjimo aukotis Lietuvai – simbolis. Apie tai ne kartą rašė žiniasklaida, o grupė Lietuvos žurnalistų sąjungos narių patys aktyviai padėjo kurti parką, o dabar dalyvauja čia vykstančiuose renginiuose.

Nepailstantys yra parko idėjų sumanytojai prof. Aleksandras Vitkus, rašytojas ir žurnalistas Laimonas Inis ir kiti. Jie savo darbais linki: ,,Žaliuokit, Žalgirio pergalės parko ąžuolai!

 

 

 

 

Panašūs straipsniai