Suvalkijoje atidaryta kolegos Alberto Švenčionio fotografijų paroda ,,Piliakalniai ir legendos“

Menotyrininkė Miglė Morkūnaitė-Vervečkienė

Lietuvos žurnalistų ir fotomenininkų sąjungų nario, tikrojo meno kūrėjo kauniečio Alberto Švenčionio fotografijų paroda „Piliakalniai ir legendos“, atidaryta Gelgaudiškio dvaro rūmuose (Parko g. 5) . Ekspozicija veiks iki rugpjūčio 31 dienos. Atidarymo metu buvo pristatyta ir naujausia A. Švenčionio knyga „Būtsargiai“. Tai – albumas, kuriame pateikiamas daugybės metų darbo rezultatas – meniškai ir subtiliai įamžinti Lietuvos piliakalniai.

 

Albertas Švenčionis jau daug metų skiria kelionėms po Lietuvą ir piliakalnių vaizdų „medžioklei“, yra surengęs nemažai parodų, jo fotografijos puošia istorinius leidinius. Autorius nesirenka populiariausių piliakalnių vietovių, o stengiasi parodyti didybę ir tų, kurie yra primiršti, sunkiai prieinami ir išnyksta kraštovaizdyje.

Kas geriausiai šiandien reprezentuoja Lietuvos senosios istorijos periodą, kuomet vyravo didingi karalių ir kunigaikščių klestėjimo laikai? Daugelis pritartų, jog tai – piliakalniai, kurių mūsų kraštuose suskaičiuojama daugiau nei 900. Tačiau A. Švenčionis sukuria darnų tandemą, kur piliakalnius, užfiksuotus fotografijose, lydi istorijos – vietovių legendos. Taip vaizdas ir žodis sujungiami į vieną ir tampa žiūrovui kur kas paveikesni nei egzistuodami atskirai. 

Šiuos du reiškinius Gelgaudiškio galerijos „Aukso pjūvis“ inicijuotoje parodoje sujungęs fotomenininkas Albertas Švenčionis, pristato visiškai naujus fotografijos kūrinius. Juose įamžinta dalis Lietuvos paveldo – piliakalniai, o minėtosios legendos – archaišką įspūdį stiprinantys, ant rankų darbo popieriaus atspausdinti tekstai, suteikia papildomos informacijos ir emocinio krūvio.                                                                                     

Paroda „Piliakalniai ir legendos“ leidžia mums pajusti senųjų laikų šalies dvasią, kuri pasižymi galia ir yra dabartinės mūsų valstybės ištakos. Tai – mūsų šaknys, padedančios suprasti, kokia tauta mes buvome, esame, privalome būti. Tai ypatingai svarbu šiandienos neramiame geopolitiniame kontekste, kai vyksta žiaurus karas Ukrainoje, o ir mūsų valstybė patiria įvairiausias grėsmes. Didingos praeities palikimas ir atmintis yra mūsų išlikimo garantas. Apie tai ir pasakoja A. Švenčionio paroda.

Nuotraukų iš Gelgaudiškio dvaro rūmų, kuriuose atidaryta paroda ,,Piliakalniai ir legendos” autorė kaunietė DANA ŠVENČIONIENĖ

Panašūs straipsniai