Legendinio lietuvių keliautojo idėjos atgims ekspedicijoje aplink Baltiją

Aistė SIMĖNAITĖ, www.misijaLietuva100.lt redaktorė

Mazetis_didele.jpg


Liepos 30-ąją, (šeštadienį) Vytauto Didžiojo universitete Kaune prasidėjo žygio per pasaulį „Misija Lietuva 100“  pirmoji ekspedicija „Baltoscandia 2016“.

Antanaitis_II.jpgPo VDU atstovo Arūno Antanaičio (nuotraukoje) sveikinimo žodžio ir konferencijos, skirtos pristatyti legendinio lietuvių keliautojo prof. Kazio Pakšto puoselėtą Baltoscandijos idėją bei žygį per pasaulį, beveik dvi dešimt dalyvių išvyko į mėnesį truksiančią kelionę aplink Baltijos jūrą.


Ekspediciją kartu su žinomu netradicinių kelionių organizatoriumi „Klajūnų klubu“ organizavo Lietuvos geografų draugija (LGD), VšĮ „Baltoskandijos akademija“ bei LŽS Kelionių ir pramogų klubas.


Bliud__ius_II.jpg
VšĮ Baltoskandijos akademija direktorius Arūnas Bliūdžius (nuotraukoje) pabrėžė, kad Baltoskandijos idėja – lygiai taip pat aktuali ir šiandien, todėl būsimos devynios konferencijos skirtingų šalių universitetuose yra svarbios kiekvienam Baltijos ir Skandinavijos šalių gyventojui.

LŽS Kelionių ir pramogų klubo pirmininkas Gerimantas Statinis yra įsitikinęs, kad nors lietuvių keliautojų gerbėjai ir pasiskirstę į „poškistus“ ir „šalčiuvininkus“, o jis pats yra parašęs Mato Šalčiaus biografiją, ne vien šių dviejų keliautojų indėlis į Lietuvos istoriją bei jos garsinimą – nepamatuojamas.
„Džiaugiuosi, kad ši ekspedicija skirta ir prof. Kazio Pakšto – trečiojo legendinio Lietuvos tarpukario keliautojo idėjoms skleisti. Manau, kad jo norai, jog lietuvaičiai prisimintų, esantys jūrinės tautos piliečiai ir pradėtų glaudžiai bendradarbiauti su kitomis nedidelėmis, bet pažangiomis Baltijos ir Skandinavijos šalimis, yra svarbūs, lankomų šalių gyventojus kviesime diskusijai bei pasidalinimui idėjomis,“ – sakė Lietuvos žurnalistų sąjungos narys, V,Kudirkos premijos laureatas Gerimantas Statinis.Kyne_II_n.jpgUžpalietė Lietuvos geografų draugijos prezidentė Genovaitė Kynė  (nuotraukoje) įvertino prof. Kazio Pakšto įžvalgas: 

„Skaitydama jo tekstus kas kartą nustembu pastebėdama jo minčių aktualumą bei svarbą šiuolaikiniame pasaulyje. Didžiuojuosi būdama profesoriaus tėvynaine, geografe ir tikiuosi, kad šis laiką pralenkęs legendinis keliautojas pagaliau susilauks deramos vietos mūsų istorijoje.“


„Klajūnų klubo“ prezidentas Gintautas Babravičius džiaugėsi ekspedicijos organizatorių aktyvumu.

 „Daugiau nei 40 metų dirbame ir kuriame įvairaus sudėtingumo ekspedicijas, todėl iš patirties žinau, kad iniciatyvūs ir naujų idėjų atnešantys partneriai — tikra dovana. Tik jų nuopelnas, kad galėjome tiek laiko skirti pačios ekspedicijos paruošimui. Nors pagrindinis mūsų tikslas šioje išvykoje -suorganizuotos konferencijos, tačiau ne mažiau svarbus uždavinys „Klajūnų klubo“ komandai – surengti generalinę repeticiją prieš ekstremalų net trejus metus vyksiantį žygį per pasaulį „Misija Lietuva 100”. Civilizuotuose kraštuose palengvintomis sąlygomis išmėginsime dalį technikos, kai kuriuos dalyvių pasiruošimo aspektus, galų gale, suprasime, ko mums dar trūksta, kad sklandžiai veiktume kaip viena komanda,“- teigė neeiliniam žygiui „Misija Lietuva 100” besiruošiantis jo vadovas G. Babravičius.
Baltoscandia_2016_II.jpgEkspedicijos „Baltoscandia 2016“ maršrutas drieksis pro Lenkiją, Vokietiją, Daniją, Švediją, Norvegiją, Suomiją, Estiją bei kaimyninę Latviją. Šių šalių universitetuose bus surengtos ekspedicijos konferencijos bei susitikimai su lietuvių bendruomenėmis, kuriuose pasisakys ne tik organizatoriai, bet ir universitetų bei užsienio lietuvių bendruomenių atstovai. Ekspedicijos dalyviai į Lietuvą sugrįš rugpjūčio 31-ąją. Filmą apie mus kuria kartu važiuojantys operatoriai Ignas Veršinskas ir Fiodoras Čerednik.


Įdomu tai, kad žygio per pasaulį „Misija Lietuva 100“ metu prisijungs užsienietis žurnalistas ir rašytojas Michael Mattig-Gerlach, kuris filmuos dokumentinį filmą Vokietijos televizijai „Deutshe Welle“. 

„Mūsų ir Michael’o idėjos dėl globalinio atšilimo padarinių bei gamtos saugojimo svarbos sutampa, todėl dalį kelio važiuosime kartu ir padėsime vieni kitiems kurti atskirus filmus,“ – sako ekspedicijos vadovas G. Babravičius.

Nuotraukoje (viršuje): iš kairės LRT televizijos žurnalistas Arnas Mazėtis, ekspedicijos dalyviai Gintaras Babravičius, Genovaitė Kynė ir Gerimantas Statinis šeštadieninėje laidoje ,,Labas rytas, Lietuva”.

Fotografo Igno Veršinsko nuotr.

Daugiau informacijos: www.misijaLietuva100.lt


P.S. Save pristato šios publikacijos autorė, ekspedicijos ,,Baltoscandia” dalyvė Aistė SIMĖNAITĖ:

Simenaite_II.jpg

Gimiau 1992.05.05 žurnalistų šeimoje. Po penkerių metų tėvai mane pirmą sykį pasiėmė į žygį. Pasodinta tarp keletui savaičių supakuotų daiktų, drąsiai išmetusi kojas per bortą glosčiau šalia valtyje įsitaisiusį šunį ir tikėjau, kad ši kelionė – didžiausia mano gyvenime, aprašinėjau ir kūriau poemas, kurias vėliau kompanijai skaitydavau prie laužo. Nuolat tėvų klausinėjau, kurioj mes dabar šaly – atrodė neįmanoma, kad ši, vaiko akims, didžiulė ekspedicija, tęsiasi vos per keletą ežerų Aukštaitijos nacionaliniame parke. 

Dar ganėtinai nemažai metų kas vasarą su šeima ir kompanija kartodavome šį maršrutą ir porai savaičių keliaudavome tyrinėti vieno ar kito Lietuvos regiono. Manau, tose kelionėse man ir buvo įskiepyta meilė Lietuvai: nuostabiems kraštovaizdžiams, turtingai kultūrai bei istorijai, vis naujiems sutiktiems žmonėms. Noras atrasti naujus kraštus bei žmones niekur nedingo. Tiesa, dabar galimybės prasiplėtė ir, nors nesu penkerių metų mergiotė, tačiau kiekvieną kelionę, nesvarbu, ar autostopu keliaučiau aplink Balkanus, su kino kūrėjų workshop’u maišyčiau Italiją, ar sugrįžčiau į vaikystėj lankytus miškus, vis dar pasitinku su nedideliu virpuliu – juk tiek naujo ir neatrasto laukia priešakyje.
Apie šią misiją perskaičiau spaudoje. Utopinę svajonę prisijungti materializavau keliais laiškais ir dabar, nors pačiai dar sunku patikėti, po truputį klijuojuosi prie patyrusių žygeivių komandos – esu projekto žurnalistė ir tinklalapio redaktorė. Nors, žinoma, beprotiškai žavi idėja metų laikus skaičiuoti ne kalendoriaus lapeliais, o nuvažiuotais kilometrais, bet man asmeniškai itin svarbu ir tai, kad šis žygis nebus įprasta turistinė kelionė, aplankant istorines vietas ir muziejus. Artima sau laikau ir idėją bei mūsų misiją.

 Manau, kad lietuviai – ne tik tie žmonės, kurie gyvena mūsų tėvynėje. Kiekvieno mūsų galimybių ribos išsiplėtė ir, nors tautiečiai pasklido po visą planetą, tikiu, kad kiekvienas širdyje vežiojasi istorinį Vytį. Simbolinės šimtas šalių – šimtui mūsų valstybės metų. Norisi jose sutikti šimtus žmonių, kurie, nors gyvendami daugybę kilometrų nuo mūsų, nepamiršta to, kad jaučiame ta pačia kalba.

Panašūs straipsniai